niedziela, 28 czerwca 2009

Szkoła Odkrywców Archeologia - Finał


Po lewej stronie widać reprodukcję szkicu przedstawiającego złotą maskę Tutanchamona, egipskiego władcy panującego przeszło 1300 lat pne. Szkic ten wykonała jedna z uczestniczek zorganizowanych przez nas wczoraj zajęć "Szkoła odkrywców: Archeologia." Właśnie przed chwilą przerzuciłem do komputera zrobione przez nas zdjęcia. Jutro odbiorę z kolei te, które wykonała Weronika. Siedzę sobie przed monitorem i ... nie wiem za bardzo co pisać. Dziwne, bo impreza pomimo kiepskiej pogody udała nam się. Dopisały, jak co roku, dzieciaki. Dopisali partnerzy, bez których pomocy nie bylibyśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić zajęć. Dzisiaj natomiast wychodzi z nas zmęczenie. Myślę jednak, że na raty, lecz uda mi się dokończyć jeszcze dzisiaj tego posta. A zatem, w największym możliwym skrócie - tak było:
Na początku posta wspomniałem o partnerach. Nasz projekt nie udałby się gdyby nie ich pomoc. Pragniemy zatem gorąco podziękować:
Dorocie Podymie: archeologowi z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, która nie tylko wzorcowo przeprowadziła moduł z wykopaliskami, ale także udostępniła nam potrzebne narzędzia oraz kopie artefaktów. Z łatwością nawiązywała kontakt z dziećmi i rodzicami, odkrywajac rąbka tajemnicy z pracy archeologa.
Tomaszowi Koperowi i Mateuszowi Szczypiorowi: znamy ich z modelarni, mieszczącej się w Bytomskim MDK'u. Tomek udostępnił nam swojego laptopa, dzięki czemu była możliwa kamerkowa penetracja piramidy. Natomiast Mateusz pożyczył swoje figurki. Modelarstwo posiada wiele twarzy. Jedną z nich jest właśnie wykonywanie figurek przedstawiających postacie historyczne, sławne osobistości, generałów bitew, żołnierzy dawnych wojen - generealnie ludzi, którzy w jakikolwiek sposób zapisali się w historii. Ta właśnie odmiana modelearstwa jest pasją Mateusza. Niestety, pogoda dość skutecznie utrudniła ekspozycję jego warszatu - szkoda.
Alinie Muschalik - nauczycielowi plastyki oraz instruktorowi w MDK Nr 2 w Bytomiu. Poznaliśmy się w grudniu zeszłego roku. Dorota współpracuje z Aliną i prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci dotyczące historii starożytnej oraz astronomii. Dzięki Alinie udostępniono nam sztalugi z MDK'u, przy których uczestnicy naszej zabawy edukacyjnej mogli sprawdzić swe umiejętności malarskie. Za ten moduł była właśnie odpowiedzialna Alina. Tłumaczyła dzieciom zasady oraz technikę pracy pastelami.
Weronice Sikorze - naszemu dyżurnemu fotografowi i przyjaciółce. Uwielbia chodzić po górach i zwiadzać egzotyczne zakątki ziemi - Kanada, Krym. Jej pasją jest fotografia. Bez niej nie powstała by dokumentacja fotograficzna naszej zabawy. Była także duszą towarzystwa.
Oleńce i Pawełkowi - naszym pociechom, które współpracowały przy projekcie i wykonaniu potrzebnych "gadżetów"
Firmie Salus International: nasze warsztaty odbyły się w trakcie czwartego już Pikniku Rodzinnego tej firmy.
Na koniec jeszcze, dla przypomnienia, zamieszczam linki do tekstów opisujących nasze przygotowania do tej imprezy: Miejsce pod szkołę, Sarkofagi gotowe, Piramidy w pełni,Egipskie podziemia - pierwsze zdjęcia, Outdoor się zbliża, Archeologia - wielkie odkrycia,Budujemy jaskinię, Jaskinia gotowa, Egipt - prace plastyczne.

Brak komentarzy: