niedziela, 14 czerwca 2009

Zdarzyło się w weekend ...


Nie mam zbyt wiele czasu na blogowanie w tej chwili, dlatego na szybko odnotowuję to, do czego wrócić warto a na co trafiłem przy okazji weekendowego buszowania po Internecie:
Program Apollo w pigułce: tak można by chyba określić nasowski serwis z którego pochodzi poniższy kadr przedstawiający załogę misji Apollo 10:
W serwisie tym znajdują się komiksowe streszczenia każdej misji programu Apollo. Jak widzę, część z nich nie jest jeszcze gotowa - cykl jak na razie kończy się właśnie na Apollo 10. Przy okazji - na astro4you można znaleźć wątki poświęcone następującym misjom programu Apollo: Apollo 8, Apollo 9, Apollo 10, Rocznica lądowania Apollo 11, Apollo 13, Apollo 15.
Na tej stronie znajduje się prezentacja flash przedstawiająca "w pigułce" misję STS-127:
Ci, którym pigułki nie wystarczają, zawsze mogą ją śledzić gdzie indziej, czy to na stronach NASA, czy też na astro4you, które osobiście jak zwykle polecam.
Dogonić Kosmos to czwarta już edycja happeningu która będzie mieć miejsce w Foluszu w dniach od 17 do 19 lipca br.

Poniżej zamieszczam informujący o niej w skrócie bannerek z astro4you.
Poświęcony jej wątek znajduje się tutaj, zaś oficjalną stroną internetową przedsięwzięcia jest http://www.dogonickosmos.pl/.
Przeprowadziłem parę prób z Map3DMFD, kierując się głównie entuazjastycznymi recenzjami tego dodatku: Map3D ma być alternatywą dla standardowego wyświetlania parametrów orbit, które są oferowane przez Orbit MFD. Pewnego porównania może dostarczyć powyższa grafika. W prawym dolnym narożniku widać standardowy widok generowany przez Orbit MFD analogiczny do tego, który opisałem w przedostatnim poście. Jego odpowiednik wygenerowany przez Map3d widoczny jest w okienku w lewym górnym narożniku grafiki. Warto zwrócić uwagę na opisy, pojawienie się wektora ilustrującego kierunek ruchu aktualnie aktywnego statku oraz pojawienie się pomarańczowego okręgu, symbolizującego strefę, gdzie oddziaływanie grawitacyjne Księżyca jest najsilniejsze. Ciekawie prezentuje się również możliwość powiększania fragmentu widoku, co uchwyciłem w lewym dolnym okienku, gdzie widać wszystkie statki znajdujące się aktualnie na orbitach wokół Ziemi.

Brak komentarzy: