niedziela, 29 kwietnia 2012

Wot, parę ciekawostek z programem "Apollo" związanych ...

WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\music\MuzykapodWWTIndeks.htm
WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\prezentacje\PrezentacjeIndeks.htm
MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonMachines\MoonMachinesIndeks.htm
MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\InTheShadowsOfTheMoon\In the Shadows of the MoonIndeks.htm
MoonKAMI:\orbiter\ch7\moonkam\moonhoax\MoonhoaxIndeks.htm
Ale najpierw seans WWT poświęcony temu programowi, będący niejako podsumowaniem tego co zostało pokazane w dwóch poprzednich:

Jak zwykle, najlepiej oglądać go po pobraniu pliku źródłowego [10MB kliknij tutaj]  i wczytania go do WorldWide Telescope dzięki czemu uzyskamy pełną interaktywność prezentacji. Jego autorem jest Dinoj Surendran, ten sam który stworzył Ziemię nocą  oraz Żegnaj Feniksie. Będąc jeszcze pod wrażeniem tego, co zostało powiedziane na ostatniej konferencji zdecydowałem się go pozostawić bez tłumaczenia. Jedyną zmianą, którą wprowadziłem jest ścieżka dźwiękowa - utwór "The Man Who Chose To Smile" autorstwa Paula Collier'a. Pora jednak na ciekawostki, z których pierwszą niech będzie widoczne poniżej zdjęcie:
Jest ono już dosyć "stare". Znalazłem je w wątku Bliski Księżyc znajdującym się na Astropolis. "Na najdokładniejszym jak dotąd zdjęciu miejsca lądowania LM "Challenger" wyprawy Apollo 17, rzucają się w oczy wyraziste, podwójne ślady jazdy LRV jak i bryła samego pojazdu, zaparkowanego nieopodal lądownika." - tyle opis zamieszczony przez Jurama. Zdjęcie zostało wykonane przez sondę LRO jeszcze w 2009r., podobnie jak i inne pokazujące miejsca lądowań amerykańskiego programu. Czy od tej pory ukazały się lepsze fotografie - nie sprawdziłem - warto zatem przeszukać resztę wątku, stanowi on bowiem prawdziwą skarbnicę księżycowych informacji. Na szybko skoczyłem sobie na jego ostatnią stronę, linkując Lunar Networks, indeks zdjęć wykonanych po wylądowaniu Armstronga i Aldrina,  film objaśniający najdokładniejsze jak dotychczas zdjęcia rejonu lądowania Apollo 16 wykonane przez LRO, krótki opis rejonu lądowania Apollo 15 oraz zdjęcie zmontowane na pamiątkę 42 pierwszego z lądowań Apollo:
Jego autorem jest oczywiście Juram, będący we wspomnianym wątku niekwestionowanym autorytetem. Kolejną z ciekawostek niech będzie poniższy kadr:
Widać na nim Toma Sylwestra (po lewej) w trakcie testów ostatecznej wersji kombinezonu chroniącego astronautów misji Apollo. Po prawej pokazano zdjęcie prototypu, aby ukazać drogę jaką przeszła ta konstrukcja. Sylwester był jedną z 400 000 w większości anonimowych osób zatrudnionych w 20 000 przedsiębiorstw. Historię wysiłków tej "armii" próbuje przybliżyć dokument Moon Machines, w którym opowiedziano historię powstawania: rakiety Saturn V,  Modułu Dowodzenia/Serwisowego, komputera pokładowego AGC, Modułu księżycowego LM, pozapojazdowego zestawu księżycowego (dość niezwykła nazwa za którą kryje się skafander oraz plecak zawierający aparaturę do podtrzymywania życia) oraz pojazdu Lunar Roving Vehicle, którym poruszali się po powierzchni Księżyca astronauci misji Apollo 15-17. Moon Machines można zakupić między innymi na Amazon.com, obszerne fragmenty zapewne można również znaleźć na YouTube. Skoro zaś będziemy już mieć oględziny księżycowych maszyn z głowy, można się przyjrzeć bliżej samym astronautom. Ich wspomnień można posłuchać (i zobaczyć) w zrealizowanym w 2007r. dokumencie In the Shadow of the Moon. Poniżej widać krótki biogram jednego z nich, pochodzący z poświęconej filmowi strony:
Oprócz Lovell'a wypowiadają się również: Dave Scott, John Young, Gene Cernan, Buzz Aldrin, Michael Collins, Alan Bean, Edgar Mitchell, Charlie Duke oraz Jack Schmitt. Z recenzji na FilmWeb'ie wynika, że film jest  raczej zapisem ich wspomnień i emocji, być może dodatkowo wygładzonym przez czas. Jeszcze nie oglądałem, więc trudno mi powiedzieć - niemniej oceny 7,9 na Filmwebie oraz 8.0 na IMDb raczej dobrze o dokumencie świadczą.
Na sam już koniec, "z pewną nieśmiałością" mam coś rosyjskiego. Na początku ucieszyłem się znajdując ten film. Jego tytuł - "Space Race - Soviet Secret Moon Program" sugerował, że dowiem się nieco więcej o konkurencyjnym względem amerykańskiego radzieckim programie kosmicznym. I dowiedziałem się, a jakże - tyle że o kosmitach, którzy rzekomo mogli zniechęcić amerykanów do kontynuowania księżycowych misji.  W chwili, gdy aktualizuję tego posta film nie jest już dostępny w sieci. W zamian za to mam link do artykułu U.S. scientists unveil NASA’s secrets about cities on the Moon and microbes on Mars. Tytułem wyjaśnienia - bez względu na to, czy to się komuś podoba czy nie, księżycowy "folklor" ma się dobrze. Nie ma też sensu nad nim specjalnie ubolewać - ludzie mają zwyczaj wierzyć w to, co im się podoba i to bez względu na poziom wykształcenia. Przypomina mi się tutaj post Emily, w którym z pewnym  zaskoczeniem rozprawia się ona z twierdzeniami Leonida Ksanfomaliti'ego, jakoby na zdjęciach wykonanych w ramach programu Venera widoczne były "skorpiony". Zaskoczenie to wynika z faktu, że Ksanfomaliti jest członkiem Rosyjskiej Akademii Nauk, naukowcem o uznanej pozycji. Emily zastanawiając się, co skłoniło go do takich twierdzeń pisze: "It's surprising that someone so otherwise respectable can publish something so patently off the wall. As I've chatted with people, various explanations have come up. One person told me that Ksanfomaliti has always had a penchant for things slightly on the edge of reality. Another suggests that thirty years of poring over old data sets, with no successful planetary missions producing new data sets, would make anyone crazy. As for me, I've seen before when successful people become so convinced that they are smart and right that they go over some edge and suddenly think that any crazy idea that flits into their head must be right, because they thought it and they're always right, right? There's no way for me to know what's made Ksanfomaliti make so much out of absolutely nothing". Myślę, że jej słowa pasują równie dobrze do "rewelacji" pokazanych we wspomnianym wcześniej filmie. 

sobota, 28 kwietnia 2012

Widziałem orła cień ...

HandsOnLife: I:\pappert\przyroda\Przyrodaindeks.htm
Coś dla odmiany nieastronomicznego. Uchwycona na kadrze poniżej rodzinka wygląda mi na bieliki amerykańskie
Najważniejsze jest jednak, że każdy może ją pooglądać na żywo.  Dodatkowo w wątku znajdującym się poniżej okienka z transmisją live znajduje się mnóstwo informacji poświęconych biologii bielików. Co ciekawe, wygląda na to że kamerka posiada możliwość zmiany ujęć. To zdjęcie wykonałem jakąś godzinę później:
Mam jeszcze zbliżenie głowy jednego (jednej?) z potomstwa:
Opiekę nad kamerkami (i filmowanymi ptakami) sprawują ludzie związani z projektem Raptor Resource Project, którego celem jest ochrona populacji ptaków drapieżnych.
Na powyższy serwis trafiłem w dość zabawny sposób, otrzymując informację o mającej rozpocząć się niebawem (o 20) transmisji VisualMoonbounce, w ramach której polecą na Księżyc chyba również obrazki z Polski o których wspomniałem post niżej

W imieniu przedszkolaków;)

MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
Od MoonKAM w przedszkolu w Górznej
Z upoważnienia przedszkolaków z Górznej przed chwilą poprosiliśmy o kolejne kody do MoonKAM'u;) Skoro zaś już o przedszkolakach (i dzieciach szkolnych) mowa, do 10 maja można przesyłać prace na konkurs Moja wyprawa w Kosmos, zorganizowany przez Fundację Challenger Gdańsk. Te z prac, które już zostały przysłane mają szansę wziąć również udział w finale innego konkursu, Lecimy na Księżyc i z powrotem na Ziemię:

Jego finał mieć będzie miejsce dzisiaj - nagranie z niego będzie można obejrzeć tu.
Wracając jednak do Mojej wyprawy w Kosmos - jak wspomniałem, prace można przesyłać jeszcze do dziesiątego maja, czasu zatem trochę jest. Dla tych, którzy chcą a nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać mam do zaproponowania jako źródło inspiracji  prace Waltera Myersa. Opublikowałem onegdaj jego Dom na kołach oraz Kawałek domu, dziś może aby być w temacie Moonward bound:
Prawa autorskie: Walter Myers Użyto za pozwoleniem. http://www.arcadiastreet.com/cgvistas/
Przedstawia ona astronautkę spoglądającą na Ziemię z luku wejściowego statku podążającego ku Księżycowi. Niebawem będzie musiała się ona schować do środka. Pozostawanie na zewnątrz statku podążającego z prędkością 25 000 mil na godzinę który niebawem rozpocznie hamowanie aby móc wejść na wokółksiężycową orbitę nie byłoby ani rozsądne ani bezpieczne.

piątek, 27 kwietnia 2012

Czekając na Gianlucę - Program Apollo: Misje 12-14

MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
A niech tam - kolejny z seansów WWT poświęcony programowi Apollo przerzucony na YouTube:

Podobnie jak w przypadku misji Apollo 15-17 jego autorem jest Benjamin Steinhorn z Planetarium Adlera. Jak zwykle - najlepiej pobrać oryginalny plik i uruchomić go w WorldWide Telescope. Film ma umożliwić podgląd i nie posiada tych możliwości które posiada oryginalny seans WWT.

Prace plastyczne Pawła

Pierwotnie pod tym adresem znajdował się tekst związany z MoonKAM'em, myślę jednak że pora wypełnić ten adres czymś innym. Niech będzie to zatem podsumowanie prac Pawła. Aktualnie najwięcej chyba udziela się on na forum SAS, tworząc grafiki pokazujące malowanie samolotów podobne do tej, którą widać powyżej. Pozostałe można przejrzeć pod adresami:
Aż się zdziwiłem, że się tyle tego uzbierało - co mnie cieszy:) Cieszą też komentarze, z których jeden zamieszczam poniżej: "Thank you, it looks great". Nieźle też prezentuje się jego strona na Wix:
Mógłby ją trochę jeszcze bardziej rozbudować, choćby w podobny sposób jak zrobił to Marek Ryś, będący dla mnie "mistrzem świata i okolic" w tym temacie. Jeżeli chodzi o rysunek odręczny z tym jest różnie. Cieszą  mnie wprawdzie grafiki przedstawiające Obcego czy Predatora
Niemniej, aby osiągnąć poziom choć trochę podobny z tym co prezentują panowie i panie z Stan Winston School będzie musiał jeszcze baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dużo popracować. Na blogu jak widzę cisza od końca lutego. To chyba wszystko - pozostałe rysunki potomka można ciągle przejrzeć tu.

poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Będzie polskie UNAWE?

UNAWE: I:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\unawe\UNAWEIndeks.htm
WWT: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\prezentacje\PrezentacjeIndeks.htm
Skoro w  kronice Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach pojawiła się powyższa fotografia oraz wzmianka: "Kolejny mówca, Pedro Russo z IAU zachęcał zebranych do aktywności w obszarze edukacyjnym, zwłaszcza tej skierowanej do najmłodszych odbiorców. Ma w tym pomóc nowa inicjatywa „Universe Awarness”, o jej rozszerzeniu na obszar Polski była mowa na nieformalnym, popołudniowym spotkaniu w gronie najbardziej zainteresowanych, czyli edukatorów oraz nauczycieli. W ciągu kilku miesięcy powstanie polska strona www, dzięki czemu materiały edukacyjne będą mogły „przenikać” w obu kierunkach." - wypada mi zaktualizować tego posta. Zaś co do strony to już jest, o czym najlepiej świadczy poniższy zrzut ekranu:) Przedstawia on znajdujący się pod adresem http://pl.unawe.org/ polskojęzyczny portal tego projektu. Jest on na razie na etapie tłumaczenia - polskojęzyczne materiały można znaleźć w materiałach prasowych oraz Space Scoop.
Koordynatorem polskiej edycji programu jest Jan Pomierny, co dobrze wróży całemu przedsięwzięciu. UNAWE zostało zainicjowane w trakcie Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, gdzie było jednym z kluczowych projektów. Podsumowanie działalności z  tego okresu widać poniżej:
Po zakończeniu MRA 2009 program trwa dalej. Do tej pory objął on swoim zasięgiem przeszło 40 państw:
W ramach UNAWE tworzone są pomoce dydaktyczne oraz prowadzone zajęcia dla dzieci z grupy wiekowej 4-10lat ze szczególnym uwzględnieniem środowisk zdefaworyzowanych. Szczególnie ciekawy jest Universe in a Box:
Na stronach UNAWE można znaleźć również obszerny wykaz scenariuszy przykładowych zajęć z dziećmi. Korzystać z nich można na zasadach określonych licencją Creative Commons Attribution-Non-Commercial-Share Alike 3.0 Unported License.

niedziela, 22 kwietnia 2012

MoonKAM na dziś

MoonKAMI:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
Najpierw może najważniejsze, czyli jak długo będzie jeszcze trwać MoonKAM: "the deadline for ordering images is the end of the mission currently scheduled for June" - taką odpowiedź uzyskano z Helpu Moonkamu. Mowa w niej o końcówce czerwca - warto jednak cały czas śledzić status misji. Tak czy inaczej, jest jeszcze czas aby zamówić dodatkowy zestaw kodów umożliwiających wykonanie zdjęć. Może się to przydać chociażby do stworzenia animacji podobnej do tej poniżej: 
Została ona wykonana w ramach zajęć Koła Astronomicznego "Przez trudy do gwiazd" którego opiekunką jest Pani Jadwiga Moskal. Obok natomiast widać ich zdjęcie z opisanym położeniem krateru Kępińskiego. Kiedy szukałem informacji na jego temat dokonałem zabawnego spostrzeżenia. Choć kamery MoonKAM'u są dość proste, to uzyskane dzięki nim zdjęcia mogą być w pewnych sytuacjach najlepszymi ze zdjęć opublikowanymi w sieci. Tak właśnie jest w tym przypadku - kiedy próbowaliśmy znaleźć inne zdjęcie wspomnianego krateru najlepszym ze znalezisk było to. Parę opisanych zdjęć można jeszcze znaleźć w wątku MoonKam Grail - loty na Księżyc dla dzieciaków znajdującym się na Astropolisie.
Skoro już o zdjęciach mowa - w galerii projektu wprowadzono zindywidualizowane albumy. Ten z naszymi zdjęciami można przejrzeć klikając tutaj. Albumy posiadają charakterystyczny format adresu:
http://images.moonkam.ucsd.edu/smoc/szkola - jego końcówka to nic innego jak nazwa użytkownika, którą podajemy logując się do Student Login MoonKAM'u. Innym z usprawnień wprowadzonych przy przeglądaniu zdjęć jest możliwość pobrania ich listy. Tym razem musimy skorzystać z konta nauczyciela - po zalogowaniu się znajdziemy nowy przycisk, My Photo List, którego kliknięcie doprowadzi nas do strony gdzie możemy przejrzeć listę wykonanych i czekających na wykonanie zdjęć oraz pobrać ją w formacie umożliwiającym przejrzenie np. Excelem. Chcieliśmy jeszcze słów parę napisać o Eli Kowalczyk z Gdańska, która ze swoimi podopiecznymi także bierze czynny udział w akcji MoonKAM. Jest to Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 17 o profilu sportowym, większa część klasy to dziewczynki. Ela jest także koordynatorem projektu "Pasje dziecięce". Jak przebiegają zajęcia, podczas których dzieci zamawiają swoje fotografie Księżyca, zawiera poniższy album:
Maria Jaszczyk, udostępniła kody przedszkolakom w Górznej, aby i one mogły wziąć udział w MoonKam. Obecnie maluchy z niecierpliwością oczekują na swoje zdjęcia. A jak prezentują się maluszki podczas zajęć? Zobaczcie sami:

Nauczycielom gratulujemy wytrwałości i pracy przy projekcie, nieocenione jak zawsze są dzieci, dla których  ta przygoda ma chyba największe znaczenie. Prosimy o dalsze fotorelacje, by móc opublikować i opisać Państwa pracę. 

środa, 18 kwietnia 2012

Po konferencji "Nauczanie dwujęzyczne wspomagane przez technologie informacyjne i komunikacyjne"; Warszawa 12 kwietnia 2012

WWTI:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120412Warszawa\20120412Warszawa.htm
BlendedLearning: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\bct\blendedlearning\BlendedLearningIndeks.htm
MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
EarthKAM: I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm

Tym razem nie wykonałem zbyt wielu zdjęć. Te, które widać powyżej zostały wykonane w trakcie następujących wystąpień:
Neil Postman miał rację: "Technologia wszystko zmienia": wykład poprowadzony przez  dr Elżbietę Gajek. Warto odwiedzić jeszcze stronę ETwinning, gdzie można znaleźć między innymi wywiad z Panią doktor, która jest ekspertem tego programu. 
Dwujęzyczność, CLIL, EMILE - próba definicji. Rodzaje dwujęzyczności: poprowadzony przez Marka Zająca ze Stowarzyszenia "Bilinguis". Trochę szkoda, że strona stowarzyszenia jest dość skromna, bo było to naprawdę ciekawe wystąpienie. Ze strony Stowarzyszenia zlinkowałem sobie bazę szkół dwujęzycznych, chociaż niestety nie jestem w stanie powiedzieć na ile jest ona jeszcze aktualna.
Wybrane przykłady wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w pracy nauczyciela IB - poprowadzony przez Małgorzatę Kułakowską (VI LO Kielce). Szkoła ta od 2007 roku przygotowuje uczniów do międzynarodowej matury
Pomiary wspomagane komputerowo z materiałami projektu ICT for IST - pokaz poprowadzony przez Elżbietę Kawecką (OEIiZK w Warszawie). Dotyczył on systemu Coach, którego schemat widać na zdjęciu wykonanym jeszcze w trakcie w trakcie konferencji w Szczecinie:
Od Konferencja „TIK w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych" - Szczecin; 4 lutego 2012
Miałem wówczas możliwość wykonania nieco więcej zdjęć - te poświęcone prezentacji Coach'a można przejrzeć  klikając tutaj.
Prezentacja platformy edukacyjnej dla uczniów i nauczycieli - poprowadzona przez Grażynę Rutkowską (SAS Curriculum Pathways). Tym razem przyniosłem tutaj demo:

Wygląda naprawdę ciekawie, zwłaszcza że na stronach pomocy piszą: "Provided at no cost to U.S. educators, SAS Curriculum Pathways offers interactive lessons, tools, and resources designed for teachers and students, grades 6-12. Visit our subscription system to sign up". Jak jest w przypadku no-U.S. educators jeszcze nie sprawdziłem.
Moja prezentacja oraz warsztat na temat WorldWide Telescope oraz anglojęzycznych projektów edukacyjnych: omówione są poniżej.

"O programie WorldWide Telescope" oraz "Anglojęzyczne projekty edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży jako sposób na uatrakcyjnienie zajęć z przedmiotów przyrodniczych"; Warszawa; 12 kwietnia 2012

WWTI:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120412Warszawa\20120412Warszawa.htm
MoonKAM: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
EarthKAM: I:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm

Poniżej zamieszczam materiały uzupełniające do mojego wystąpienia na konferencji "Nauczanie dwujęzyczne wspomagane przez technologie informacyjne i komunikacyjne" która została zorganizowana przez Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. W trakcie jej trwania poprowadziłem krótki pokaz poświęcony możliwościom WorldWide Telescope oraz warsztat "Anglojęzyczne projekty edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży jako sposób na uatrakcyjnienie zajęć z przedmiotów przyrodniczych".
Pomagałem sobie dwiema prezentacjami. Pierwsza poświęcona jest programowi WorldWide Telescope oraz projektom edukacyjnym WorldWide Telescope Ambassadors i Ambasadorzy WorldWide Telescope.  W prezentacji nie omówiono najnowszego portalu Layerscape.org. Portal ten istnieje od niedawna i jest mocno zorientowany na pokazanie zastosowań WWT w kontekście nauk o Ziemi. Jest to bardzo obiecujący kierunek rozwoju tej aplikacji, któremu w najbliższym czasie będziemy się uważnie przyglądać. Tymczasem zachęcam do obejrzenia dwóch krótkich filmów. Pierwszy znalazłem jeszcze w lutym:
Stanowi on swoisty trailer możliwości Layerscape'a. Drugi pokazuje strukturę projektu Layerscape, na którą składają się: WWTdodatek umożliwiający przesłanie danych z Excela umożliwiający ich wizualizację w WWT oraz sam portal www.layerscape.org, umożliwiający między innymi publikację związanych z WWT zasobów.
Myślę, że wszystko to razem wygląda naprawdę zachęcająco. Zwiedzanie portalu layerscape.org najlepiej rozpocząć od strony FAQ.
Drugą z wykorzystanych przeze mnie prezentacji można pobrać jako pdf [1.47MB] klikając tutaj. Tym razem w wersji online nie musiałem dokonywać żadnych skrótów:
Podobnie jak w przypadku prezentacji poświęconej WWT grafiki znajdujące się na slajdach są "klikalne". Powiązane z nimi hiperłącza prowadzą do stron będących repozytoriami, które moim (niewątpliwie subiektywnym) zdaniem posiadają najbardziej przyjazny system indeksowania zawartości  umożliwiający nauczycielowi szybkie wybranie treści dopasowanych dokładnie do jego potrzeb. Osobiście uważam bowiem, że podstawowym problemem przy selekcji informacji związanych z anglojęzycznymi projektami edukacyjnymi jest ogromna ilość informacji na ten temat znajdujących się w sieci dość utrudniająca selekcję informacji. Mam nadzieję, że mechanizmy wyszukiwania wbudowane w proponowane przeze mnie portale pozwolą nad tym oceanem danych zapanować. Dodatkowo podałem przykłady konkretnych projektów, wśród których znalazły się: Observing with NASA, Globe at night, EarthKAM oraz MoonKAM. Niestety, na więcej nie pozwolił czas.
Na koniec wspomnę, że kontaktować się można z nami pod adresami: jacekkupras[at]o2.pl oraz dorotakupras[at]o2.pl. Ten drugi adres jest adresem mojej żony, Doroty, która jest współautorką warsztatowych materiałów.

poniedziałek, 9 kwietnia 2012

Z lekkim poślizgiem: GAM

SMOC: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
WWTI:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120412Warszawa\20120412Warszawa.htm
CelestiaI:\pappert\guideddiscovery\celestiaeducational161\celestiaeducational161.htm
Seanse: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
ObsI:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\ObserwacjeIndeks.htm
EarthKAMI:\orbiter\ch7\EarthCam\EarthCam.htm
Global Astronomy Month trwa. To właśnie w ramach jego obchodów powstał poniższy film, będący ukłonem w stronę astroamatorów. Jego autorem jest Babak Tafreshi, z pochodzenia Irańczyk, twórca TWAN:  
Sky Gazers from Babak Tafreshi on Vimeo.
Nie mogłem go sobie nie zlinkować - chociażby ze względu na ścieżkę dźwiękową, która może się przydać pod WWT. Tak natomiast opowiada o Światowym Miesiącu Astronomii Leszek na EuHou:

Na EuHou jest również ładne streszczenie, które pozwoliłem sobie skopiować poniżej:
Zegar słoneczny z internetu
Przyszła wiosna, po zmianie  czasu rano słońce jest już wysoko - pora na znakomitą zabawkę  do naklejenia na szybę w klasie czy w domu - zegar słoneczny z pomocą Google Maps. 
Konkurs na fotografię nieba
Konkurs na fotografię nieba wykonaną przez teleskopy projektu Observing with NASA.  Opis MicroObservatory dostępny jest na stronach EU-HOU, a ta prezentacja pozwoli Wam swobodnie korzystać z OWN (korzystanie z OWN jest  bezpłatne!) Warto też pomyszkować po archiwum:
Tak w "stanie surowym" prezentuje się znaleziona tam M 51. Podobne zdjęcie w "stanie konkursowym" znalazłem na Facebook'u
Nikt mi nie powie, że nie posiada ono swojego uroku.

Maraton Messiera on-line
Bezpośrednia transmisja z Bellatrix Observatory we Włoszech. Cały katalog Messiera jednej nocy. Zapraszamy we wtorek 10 kwietnia o godzinie 20. Uwaga! To nie jest żart primaaprilisowy!
Pogoda pokrzyżowała plany - aktualny termin maratonu to 26 kwietnia o godzinie 20. Na pocieszenie mam to:

Link do oryginalnego pliku WWT znajduje się w komentarzu pod filmem na YouTube.
Globe at Night
Kolejna edycja Globe at Night, międzynarodowego programu liczenia gwiazd, odbędzie się już od 11 do 20 kwietnia. W projekcie można wziąć udział z klasą albo z rodziną. Polecamy polskie materiały dla nauczycieli i rodziców.

Od siebie dorzucę jeszcze wykaz sesji które prowadzić będzie na żywo Gianluca Masi: 
Spotkanie z Saturnem: 15 kwietnia o dość bolesnej porze, 22:30UT;
Głębiny Kosmosu: będzie mieć miejsce 19 kwietnia o godzinie 20:30UT. Tym razem Gianluca rozpocznie pokaz od Księżyca aby skończyć na najdalszych obiektach znajdujących się w zasięgu teleskopów Bellatirix Observatory;
Spacer po Księżycu:  będzie mieć miejsce 27 kwietnia o godzinie 19UT. Pora jak najbardziej odpowiednia i chyba jeden z bardziej atrakcyjnych pokazów. Jest też okazja, aby połączyć je z podsumowaniem MoonKAM'u. 
Star Party: 28 kwietnia o dość późnej porze - 22:00UT.
Zapisz swoje imię na niebie: coś dla poszukiwaczy sławy, o ile uda im się wypatrzyć na zdjęciach transmitowanych z Bellatrix nikomu wcześniej nieznaną asteroidę. Będzie się to działo 30 kwietnia o rozsądnej porze, 20:00UT. 
No i na koniec - pełny program tegorocznego miesiąca z astronomią jest tutaj.

niedziela, 8 kwietnia 2012

Coś na Wielkanoc

Zabieraliśmy się do wielkanocnego posta jak sójka do zamorskiej podróży. W końcu odwiedziliśmy Drogę Gwałtownika, aby przynieść stamtąd to:

Życzymy Wam wszystkim zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt.

wtorek, 3 kwietnia 2012

Pod warsztat to i owo

SMOC: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
WWTI:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\pilots\20120412Warszawa\20120412Warszawa.htm
Seanse: I:\pappert\guideddiscovery\WorldWideTelescope\seanse\Seanse.htm
ObsI:\pappert\guideddiscovery\gwiazdygwiazdozbioryplanety\obserwacje\ObserwacjeIndeks.htm
MoonKAM wciąż trwa. Niestety, nie jestem pewien jeszcze jak długo - ostatni możliwy termin zamawiania zdjęć widniejący w tabeli statusu przypada 18 kwietnia.  A ja się powoli przygotowuję do kolejnego warsztatu, wrzucając na bloga grafiki i skojarzenia które mogą mi się przydać przy prezentacji. Ma być on poświęcony anglojęzycznym programom edukacyjnym. Temat obszerny - czeka mnie zatem mała selekcja. Na pewno warto będzie wspomnieć o Microobservatory, chociażby ze względu na jego powszechną dostępność: 
Powyższe zdjęcie udało nam się uzyskać wczoraj. Ucieszyła mnie jego jakość - ostatnimi bowiem czasy harvardzkie teleskopy odrobinę szwankowały dając nieco rozmyte obrazy, tak że zacząłem się zastanawiać czy wszystko jest z nimi OK. Jeszcze dorzucę może link do archiwum
Przyda się też opowiedzieć o  MoonKAM'ie - cóż, ostatnio w końcu cały czas o nim piszemy. W jego   galerii  pojawiają się kolejne zdjęcia. Na chwilę gdy piszę tego posta jest ich już 4169. Jedno z nich, jak to robię ostatnio, zamieściłem poniżej:
Jak zwykle sprawdzenie jak się nazywa widoczny na nim krater zostawiłem na "kiedyś", zadowalając się tylko sprawdzeniem  jego lokalizacji w symulatorze:
Wygląda na to, że w trybie "simple" sprawdza się nieźle. Pokazywany w nim obraz nawet pokrywa się z faktycznie uzyskanym zdjęciem. Warto też zwrócić uwagę, że można w nim wyświetlić Księżyc na różne sposoby, tak przykładowo wygląda jego mapa topograficzna:
Jedyne, czego mi brakuje to opisów choćby ważniejszych kraterów. Są za to zaznaczone miejsca lądowań, zarówno tych automatycznych jak i załogowych:
Wracając jeszcze do  galerii, nie grzeszy ona ergonomią. Nie ma też prostej możliwości wczytania całego albumu zdjęć, chociaż: "I've inquired with the MoonKAM team about whether they plan to provide a facility to batch download their images, and they do not; their site also blocks wget. So it's hard to grab a lot of images to make animations or mosaics, unfortunately. There are other tools out there that can download all the images from the site, and I have found one, but I don't want to mention it here for fear they'll block that one too!" - Emily jak widać wie, lecz za bardzo nie chce się tą wiedzą dzielić - no cóż, jej prawo. Pozostaje jeszcze lista dostępna po zalogowaniu. Po kliknięciu zakładki Photo List otwiera się wówczas okienko, gdzie możemy łatwo filtrować listę zdjęć:
Naszych tam jeszcze nie ma - czekają na powrót na Ziemię.
WorldWide Telescope - na warsztacie go nie zabraknie, zwłaszcza że zgodnie z programem od niego właśnie zaczynam. Może zatem by powiązać go jakoś z MoonKAM'em niech będzie ten slajd:  
Przedstawia on jedną z panoram sporządzonych w trakcie programu Apollo - konkretnie Apollo 15. Zapewne w archiwum MoonKAM'u znajdę jakieś zdjęcia pokazujące ten rejon, a tymczasem niech będzie to które widać po lewej. Pochodzi z Apollo Image Archive. Sam nie wiem, jak na ten serwis trafiłem - znajdujące się tam materiały są po prostu świetne. Przy okazji odwiedziłem również  Astro4You, gdzie historia Apolla 15 została bardzo ciekawie opowiedziana przez Hermesa. Lądownik tej misji, "Falcon" był pierwszym, który osiadł nie na płaskim terenie lecz na lekko pochylonej powierzchni. Nastąpiło to w miejscu oznaczonym na zdjęciu białym punktem. Obok niego widać wyraźnie Szczelinę Hadleya, zaś wokół rozciąga się  masyw górski księżycowych Apeninów. Z Astro4You przytargałem również link do serwisów Project Apollo Archive oraz Contact Light. Autorem ich jest Kipp Teague.  Oba serwisy zawierają przeszło trzy tysiące wysokiej jakości skanów zdjęć, fragmenty nagrań audio i video, fotografie lub skany pamiątek związanych z programem. Szczególnie warto przejrzeć znajdujące  się tam Memorabilia, wśród których najbardziej spodobał mi się chyba Contact Light. Jakoś tak mi spasował  zarówno do A little bit of home jak i do prac powstałych w ramach Nasa art contest, o których zdążyłem już wspomnieć kiedyś. Niestety, ze względu na prawa autorskie nie mogę tu Contact Light'u umieścić. Mogę za to umieścić pochodzący od Ambasadorów seans:
Jego autorem jest Benjamin Steinhorn z Planetarium Adlera. Oryginalny plik wwt [3.2MB] można pobrać klikając tu. Tym razem tłumaczenie go nie będzie raczej już konieczne. Przyda się natomiast jako szablon pod seanse związane z MoonKAM'em. 

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

MoonKAM: Półmetek

Na początek, aby był pod ręką SMOC: I:\orbiter\ch7\moonkam\MoonKam.htm
Przed chwilą odwiedziłem stronę Koła Astronomicznego "Antares", działającego przy Gimnazjum nr. 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Też biorą udział w MoonKAM'ie. Zdjęcie poniżej nie jest jednak ich, lecz pochodzi ze strony NASA. 
Widoczny na jego środku krater to Poinsot, nazwany na cześć francuskiego matematyka. Jego średnica wynosi 68km a znajduje się on w północnej części niewidocznej strony Księżyca. W towarzyszącym zdjęciu opisie ciekawie brzmi wypowiedź Marii Zuber: "MoonKAM is based on the premise that if your average picture is worth a thousand words, then a picture from lunar orbit may be worth a classroom full of engineering and science degrees. Through MoonKAM, we have an opportunity to reach out to the next generation of scientists and engineers. It is great to see things off to such a positive start." Poniżej natomiast kolejne albumy ze zdjęciami  z MoonKAM'u odbywającego się w zaprzyjaźnionej szkole z Górznej:

Ten powyżej nie wymaga komentarza, natomiast w tym poniżej są zdjęcia z  pokazu nieba zorganizowanego dla dzieciaków  pod kierunkiem pana Tadeusza Grzesiaka w trakcie którego mogły one obejrzeć kratery na Księżycu, Jowisza, tarczkę Marsa:
Wszystko wskazuje na to, że rozszerzenie prowadzonych w szkole zajęć przyrodniczych o zajęcia związane z astronomią może być czystą formalnością - wystarczy stworzyć tylko sensowny ich program, albo zaadaptować któryś z już istniejących. A jest ich sporo. Przypomnę tu chociaż dorobek edukacyjny Międzynarodowego Roku Astronomii 2009, będący chyba najlepszym zestawem tego typu materiałów obecnym w sieci. Fakt - anglojęzycznym, co stanowić może pewien problem. Jest jednak również całkiem spory wybór polskojęzycznych materiałów, chociażby takich jak scenariusze zajęć pozalekcyjnych dla szkół podstawowych i gimnazjów znajdujące się na stronach Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie czy materiały na stronach HandsOn Universe Polska. Próbowałem jeszcze odnaleźć program zajęć stworzony wspólnie przez Małgorzatę Masłowską oraz zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Owczarka, wybitnego nauczyciela i pedagoga który stworzył  Planetarium w Potarzycy. Niestety, nie udało się - zapisane kiedyś przeze mnie adresy stron okazały się martwe. Zamieszczę zatem tylko zdjęcie autorstwa Tomasza Lewickiego  znalezione na Astropolis:
Warto też zwrócić uwagę, że Andrzej Owczarek nie był zawodowym astronomem, zaś stworzone przez niego planetarium powstało na wsi w czasach, gdy o projektach dotacyjnych nikomu się jeszcze nie śniło.
Strona planetarium w Potarzycy znajduje się pod adresem: http://planetarium-potarzyca.prv.pl/, zaś jego położenie można odczytać z poniższej mapki:

Pochodzi ona z serwisu autorstwa Tomasza Lewickiego Podbój polskich planetariów. Można tam znaleźć również obszerną , gdzie Warto przeczytać również relację z odwiedzin planetarium w Potarzycy.