czwartek, 21 sierpnia 2008

Nie tylko YSS II

W poście Nie tylko YSS podałem przykłady dwóch stron które mogą być użyteczne dla osób zamierzających przeprowadzić z dzieciakami symulacje misji kosmicznych. Tymczasem szukając informacji o holenderskiej wystawie Space Expo znalazłem jeszcze parę innych ciekawych linków zawierających informacje podobnego typu. I tak: grafika powyżej pochodzi ze strony REAL TIME SATELLITE TRACKING gdzie możemy prześledzić pozycję między innymi HST, ISS'a, oraz wielu innych satelitów. Z strony możemy się również dowiedzieć o parametrach TLE ich orbit, możemy również przeczytać ich krótkie charakterystyki.
Kolejna strona to HobbySpace.com. Jej zadaniem ma być służenie jako przewodnik po internecie dla wszystkich kosmicznych maniaków. Można na niej znaleźć podzielone na kategorie hiperłącza wraz z towarzyszącymi im krótkimi opisami stron, do których prowadzą. Teoretycznie można wśród nich znaleźć wszystko, poczynając od materiałów dotyczących budowy kokpitów symulatorów na astroturystyce kończąc. W praktyce materiał rekomendowany przez ten serwis jest dość nierówny, niektóre zaś linki prowadzą "w kosmos". Nie oznacza to że serwis ten jest zły - po prostu pomimo tego, że na pierwszy rzut wszystko jest w nim podane na tacy, to jednak trzeba się trochę naszukać nim znajdziemy to, co nam się może przydać.
Na koniec Guided Discoveries: Zamieszczam go dlatego, że jest dla mnie modelowym przykładem organizacji oferującej zajęcia dla dzieciaków w konwencji astro. Są one podzielone na programy tematyczne, zawierające z reguły elementy obserwacji astronomicznych, modelarstwa, robotyki, symulowanych misji kosmicznych. By przyjrzeć się jak to działa warto odwiedzić ich stronę w YouTube.

Brak komentarzy: