wtorek, 2 września 2008

Galaktyczne ZOO

Galaxy Zoo jest internetowym ogólnodostępnym projektem astronomicznym, w którym uczestnicy klasyfikują galaktyki na podstawie zdjęć wykonanych automatycznie przez teleskop Sloan Digital Sky Survey znajdujący się w stanie Nowy Meksyk. Został zainspirowany projektem Stardust@home, w którym internauci zostali poproszeni przez NASA do znalezienia śladów pyłu kosmicznego na zdjęciach z misji Stardust. Galaxy Zoo jest wspólnym projektem uniwersytetów Oksfordzkiego, Portsmouth University oraz organizacji Fingerprint Digital Media z Belfastu. - tyle z polskiej Wikipedii. Co warto w owym ZOO zwiedzić:
1. Podręcznik użytkownika.Zawiera on przykłady galaktyk sfotografowanych pod różnym kątem. Podręcznik uczy głównie prawidłowego sposobu interpretacji zdjęć.
2. Po przerobieniu podręcznika przystępujemy do testu:Jeżeli prawidłowo sklasyfikujemy 8 z 15 przykładowych galaktyk, zostaniemy dopuszczeni do klasyfikacji autentycznych zdjęć.
3. Skoro już test mamy zaliczony i przeszliśmy do analizy zdjęć, warto zwrócić uwagę, że kliknięcie w numer referencyjny danego obiektu rzuci nas na Sloan Digital Sky Server:Jest to prawdziwa skarbnica informacji i obrazów galaktyk oraz innych obiektów głębokiego nieba.
4. Na koniec wypada jeszcze wspomnieć o forum:Powyższe zdjęcie galaktyki pochodzi z wątku w którym gromadzone są najpiękniejsze zdjęcia galaktyk spiralnych.
Podsumowując: zabawa w klasyfikowanie galaktyk jest bardzo prosta, dzięki czemu Galaktyczne Zoo świetnie może się sprawdzić jako jedno z narzędzi pierwszego kontaktu z astronomią. Sięgając jednak głębiej i podążając za hiperłączami zawartymi w tym projekcie można znaleźć w nim informacje i zagadnienia użyteczne praktycznie dla każdego - zarówno amatora jak i profesjonalnego naukowca.

Brak komentarzy: