piątek, 5 września 2008

Tutoriale na temat cumowania.

Grafika powyżej przedstawia Deltę zawieszoną nad Afryką. Dzięki temu, że włączyłem tryb planetarium wiem, że jezioro w prawym dolnym rogu ekranu to Jezioro Wolta, zaś w oddali majaczy jezioro Czad. Ponieważ również przywołałem Dock MFD wiem, że węzeł cumowniczy Delty znajduje się w odległości 25,22m od węzła cumowniczego modułu ratunkowego i oba statki są prawidłowo ustawione - jedyne na co muszę uważać to lekki dryf Delty "w górę" - co sygnalizuje żółta strzałka.
Wracając jednak do tematu posta. Sama procedura cumowania jest na tyle złożona, że nie chce mi się jej tutaj opisywać, zwłaszcza że istnieją niezłe tutoriale na ten temat.
Wspomnę tutaj o trzech:
1. Na stronie Szymka Endera, w dziale Instrukcje i Tłumaczenia znajduje się Podręcznik operacji orbitalnych. Opisany jest w nim trawers pomiędzy stacjami ISS i MIR. Dokument ten jest po polsku. Oryginalna wersja znajduje się na stronie autora którym jest Jared Smith.
2. Go play in space: pisałem o nim w przedostatnim poście. Tematowi cumowania poświęcony jest cały rozdział Dancing in the Dark. Dokument w języku angielskim.
3. Tutorial DG to ISS. Jego autorem jest José Pablo Luna Sánchez znany jako ar81 na forum Orbitera. Tutorial ten jest wart uwagi zwłaszcza ze względu na świetne, poglądowe grafiki, ułatwiające przełożenie wskazań przyrządów MFD na rzeczywistość. Przykładowo wskazania Dock MFD zamieszczone na grafice poniżej: w interpretacji Pabla wyglądają tak:Tutorial ten można znaleźć na Orbithangarze klikając tutaj. A przy okazji - Sanches jest nauczycielem, wykorzystującym Orbitera w pracy z dzieciakami. Warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki to robi oraz narzędzia, które przy tym tworzy.

Brak komentarzy: