czwartek, 4 września 2008

Orbiter CV i Rod Machado

W swoim poście Teach Yourself Space Flying Singer pisze o tym, jak szeroki zakres materiałów edukacyjnych znajdzie w sieci ten, kogo interesuje astronautyka i aeronautyka. Najwięcej miejsca przy tym poświęca on materiałom zawartym na stronach MITOPENCOURSEWARE. Faktycznie, jest tego sporo - lecz przynajmniej jak dla mnie materiały MIT'u są cokolwiek zbyt trudne.
Poniżej zamieszczam propozycję trzech materiałów, które nie są trywialne a równocześnie mogą w sposób kompleksowy przybliżyć to, czym astronautyka i aeronautyka są.
1. Szkoła pilotażu podstawowego Roda Machado - jest to 183 stronicowy pdf zawierający podstawowy kurs pilotażu samolotu przerobiony pod kątem Flight Simulatora. Można go pobrać klikając tutaj. Rod Machado jest znanym w Stanach Zjednoczonych instruktorem lotnictwa. Można odwiedzić jego stronę klikając ten link. Wracając do pdf-u - nie spodziewałem się znaleźć go w sieci, gdyż towarzyszy on produktowi Microsoftu.
Lecz skoro już jest - to czemu go nie pobrać? - zwłaszcza że jest naprawdę dobry, poza tym po polsku i może się przydać przy zabawach z innymi symulatorami lotniczymi, choćby takimi jak darmowy FlightGear.
2. Go Play in Space - autorami tego pdf-u są Bruce Irving oraz Andy Mc Sorley, zaś pobrać go można z tej strony. Wprawdzie po angielsku, lecz jest to najlepsze chyba wprowadzenie do posługiwania się Orbiterem. Wiem - bo sam sprawdzałem.
W dokumencie tym zawarto wszystko, co trzeba wiedzieć by efektywnie rozpocząć przygodę z tym programem. Autorzy opisują instalację, podstawowe manewry na orbicie, loty nad powierzchnią ciał nie posiadających atmosfery, procedury związane z cumowaniem, przelot na Księżyc oraz Marsa. W tekście występuje sporo grafik, co znakomicie poprawia czytelność. Pozwolę sobie tutaj jeszcze wspomnieć, że Bruce Irving jest autorem często przywoływanego tutaj bloga Music of the Spheres. Sporo z tekstów znajdujących się na tym blogu adresowanych jest do osób chcących wykorzystać Orbitera jako narzędzie edukacyjne. Można je przejrzeć klikając etykietę Orbiter for Educators.
3. Basics of space flight. Zadaniem tego serwisu stworzonego przez ludzi związanych z Jet Propulsion Laboratory jest ukazanie jako całości problematyki związanej z lotami kosmicznymi.
Serwis jest podzielony na trzy sekcje: Environment, Flight Projects, Operations. W pierwszej przedstawiona jest pokrótce charakterystyka warunków panujących w kosmosie oraz praw fizycznych jakim podlegają sondy kosmiczne. Sekcja druga - projects ma za zadanie przybliżenie, po co w ogóle wysyła się sondy w kosmos. Są w niej również omówione podstawowe podsystemy, które sondy muszą posiadać. Wreszcie sekcja trzecia skupia się na omówieniu poszczególnych operacji związanych z misjami kosmicznymi, poczynając od startu, kończąc zaś na funkcjonowaniu stacji DNS.
Serwis jest adresowany do osób będących mniej więcej na poziomie szkoły średniej. Znajdziemy również na nim sporo odnośników do innych stron internetowych co pozwala pogłębić znajomość omawianych zagadnień. Na koniec wspomnę jeszcze o quizach znajdujących się na końcu każdego rozdziału. Mają one charakter testów jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru umożliwiających sprawdzenie stopnia zrozumienia omawianego wcześniej materiału.

Brak komentarzy: