wtorek, 15 kwietnia 2008

Pomysły na kratery.

Pisząc o Księżycu nie sposób nie wspomnieć o kraterach. Nasz naturalny satelita ma ich pełno na swojej powierzchni. I nie ma się co dziwić. Brak atmosfery i związanej z nią erozji umożliwił zachowanie tych śladów dawnych uderzeń w nienaruszonym stanie.
Poniżej zamieszczam parę pomysłów związanych z kraterami które przydały mi się przy edukacji domowej:
1. Orbiter - przy jego pomocy można się bawić w wyszukiwanie i "fotografowanie" wybranych wcześniej kraterów.Zdjęcie powyżej wykonane przy pomocy Telescope MFD przedstawia otoczenie krateru Tycho. Pochodzi ono ze scenariusza tycho.scn. Warto też wiedzieć, że Orbiter wyświetla miejsca, gdzie znajdują się kratery uderzeniowe na Ziemi: Na zdjęciu powyżej widać miejsce, gdzie nastąpiła katastrofa tunguska. Pochodzi ono ze scenariusza tunguska.scn.
2. Kratery można lepić.To co widać powyżej stworzył Paweł w ubiegłym roku. Wystarczyła glina i chęć.
3. Astrojawil http://www.astrojawil.astro-zone.pl/ Ten doskonały, polski program astronomiczny stworzony przez Janusza Wilanda zawiera opcję umożliwiającą naukę księżycowej topografii.
4. Można oglądać powstawanie kraterów - potrzebne są do tego: patelnia (lub inne szerokie, metalowe maczynie), mąka, kakao, kulki stalowe, aparat cyfrowy lub kamera cyfrowa.
Na początek wsypujemy na patelnię warstwę ok. 4cm mąki i na to delikatnie nanosimy warstwę ok. 3mm kakao:Następnie z wysokości ok. 30cm do 1m (eksperymentowanie jak najbardziej zalecane) opuszczamy metalowe kulki. Efekty będą wyglądać mniej więcej tak:Jeżeli nagramy upadki kulek kamerą video lub cyfrakiem z możliwością wideofilmowania, to przeglądając potem klatka po klatce materiał będziemy w stanie zaobserwować cały proces tworzenia się naszych kraterów:Zamieszczam parę filmików do pobrania. Pomimo prymitywizmu sprzętu, którym je robiłem widać na nich całkiem sporo: PICT0006 (3.46MB), PICT0007 (2,51MB), PICT0011 (3,21MB), PICT0013 (5.59MB), PICT0014 (19.7MB). By je odtworzyć, trzeba mieć zainstalowany QuickTime.

Brak komentarzy: