poniedziałek, 7 kwietnia 2008

Jowisz (2)

Stan tej symulacji został zapisany w pliku: jowisz01.scn
Postanowiłem też posłużyć się fragmentami tekstu pochodzącymi z Podróży edukacyjnych z Celestią, o których pisałem na początku lutego.
Grafika poniżej przedstawia zestawienie Jowisza oraz Ziemi:
Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest dysproporcja rozmiarów. Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego. Jest on 10 razy szerszy od Ziemi i 300 razy od niej cięższy.Powyżej pozwoliłem zamieścić sobie porównanie podstawowych parametrów Jowisza i naszej planety. Pochodzi ono z programu What's the difference?, który można znaleźć tutaj.
W programie tym można też porównywać budowę planet, co widać poniżej:Jak widać Jowisz nie posiada wyraźnej, stałej powierzchni. Składa się on z wodoru, co raz bardziej gęstniejącego w miarę zbliżania się do jądra planety. Najbliższą jądru warstwę stanowi płynny hel, zaś samo jądro być może składa się ze skał.
W zewnętrznych warstwach atmosfery Jowisza wieją huraganowe wiatry. Tworzą one niesamowite w wyglądzie zawirowania chmur. Jednym z największych huraganów jest Wielka Czerwona Plama. Znana jest ona astronomom od blisko 300 lat, zaś jej pochodzenie ciągle stanowi zagadkę. Widać ją na zdjęciu poniżej:
W podstawowej wersji Orbitera Jowisz posiada jedynie 4 księżyce:
Są nimi Europa, Ganimedes, Io, Kalisto. Rzeczywista ich liczba przekracza jednak 60. Można to zobaczyć na grafice z Celestii: By przenieść się w miejsce, skąd wykonano zdjęcie widoczne powyżej, kliknij tutaj.
Pisząc o Jowiszu, nie sposób nie wspomnieć o Galileo.
Sonda ta dotarła do jowiszowego systemu w grudniu 1995. Aby zobaczyć Galileo w Celestii kliknij tutaj.

Brak komentarzy: