niedziela, 22 marca 2009

Saturn w mitologii rzymskiej.

W mitologii rzymskiej Saturn był staroitalskim bogiem rolnictwa i zasiewów. Małżonką Saturna była Lua, potem Ops. Jego synem był Pikus. Później Saturn był utożsamiany z greckim Kronosem, a Ops z grecką Reą.
Według jednego z podań Jowisz strącił z tronu Saturna, który potem zamieszkał w Italii. Za czasów jego panowania zapanował wówczas wiek złoty. Nauczył on ludzi uprawy roli i winnej latorośli. Najprawdopodobniej jako pierwszy ustanowił prawa w Italii. Według innego podania, Saturn czyli inaczej Kronos, gdy utracił władzę nad światem, przybył z Grecji do starożytnej Italii i zaczął panować na Kapitolu. Ponownie nadmienia się, iż za czasów jego panowania nastał złoty wiek, tzn, czasy w których ludzie żyli w szczęściu i zgodzie, panował ład i porządek, a ludzie byli dobrzy i pobożni. Przypisuje mu się także założenie osady, która zawdzięczała swą nazwę jego imieniu. Podobno nauczył mieszkańców ówczesnej Italii uprawy roli i winnic oraz wynalazł pierwsze narzędzia. W tej kwestii zgodne są różne podania.

Pierwotne ludy Italii składały Saturnowi ofiary z ludzi. Później, bo w roku 497 p.n.e. zbudowano na wzgórzu kapitolińskim świątynię Saturna i zaprzestano składać ludzkie ofiary. Od tego czasu obchodzono święto ku czci Saturna - Saturnalia. Święto odbywało się co roku, w dniach od 17 do 23 grudnia. Było to święto pojednania i równości wszystkich ludzi. Podczas obchodów zacierały się różnice pomiędzy panami a niewolnikami.

Brak komentarzy: