sobota, 18 października 2008

Fly Me To The Moon 3D

Zabrałem się dzisiaj z synem na projekcję filmu Fly Me To The Moon 3D. Filmik ten traktuje o wyprawie trzech przyjaciół-much: Nat'a, IQ i Scooter'a na Księżyc, którą podejmują jako pasażerowie "na gapę" misji Apollo 11. Wrażenia: pomysł, by jako osnowę filmu wykorzystać autentyczną misję kosmiczną i trzymać się jej realiów jest na pewno świetny. Film posiada duży walor edukacyjny. Wszystkie animacje, szczegóły startu i poszczególnych faz lotu trzymają się realiów historycznych. Wrażenie robi również technologia 3D. Niestety, nie idzie w ślad za tym fabuła. Jest dość prościutka i pod względem dramatyzmu akcji porównywalna miejscami z Teletubisiami. Reasumując: jeżeli ktoś tak jak ja posiada pociechę w wieku szkolnym, to iść warto, jeżeli jednak nie - to film można sobie darować, zwłaszcza że:
1. Ze strony http://www.celestialmatters.org/?q=node/20 można pobrać wersję pre-release rozszerzenia do Celestii poświęconego misji Apollo 11. Jej autorami są ElChristou i Andrea. Ich modele 3D występują również w części siódmej Educational Activities Franka Gregorio.
2. W świetnym tutorialu Go Play In Space, którego autorem jest FlyingSinger temu, jak dolecieć na Księżyc przy pomocy standardowej DeltyGlider poświęcony jest cały rozdział czwarty. Jeden z momentów misji na Księżyc opisanej w tym tutorialu został uchwycony na grafice powyżej. Widoczna na niej Delta Glider IV właśnie wyhamowuje prędkość, co umożliwi jej wejście na wokółksiężycową orbitę.
3. Warto pamiętać, że misja Apollo 11 była elementem wyścigu w podboju kosmosu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym Związkiem Radzieckim. Jak wiadomo Rosjanie przegrali ten wyścig. A gdyby było inaczej? Powyższa grafika przedstawia pierwsze radzieckie lądowanie na Księżycu. Pochodzi ona ze strony Back in USSR, gdzie Linuxman zamieścił napisaną pod Celestię 1.4.1 rekonstrukcję radzieckiej wyprawy na Księżyc, do której nigdy jednak nie doszło z powodu problemów z rakietą N1.
4. No i jeszcze na koniec AMSO, czyli Apollo Mission Simulator for Orbiter, z którego pochodzi poniższa grafika: Przedstawia ona rakietę Saturn V dzięki której udało się Amerykanom osiągnąć Srebrny Glob. Więcej grafik przedstawiających możliwości tego świetnego dodatku do Orbitera można obejrzeć tutaj. O Amso pisałem już wcześniej, więc nie będę się powtarzał.
5. Update z 22 października 2009: Grafika poniżej pochodzi z dodatku do Orbitera nazywającego się Apollo 9 Mission Scenarios: Wrzuciłem ją dlatego by pamiętać, że nie tylko "jeden mały krok dla człowieka" był.

Brak komentarzy: