wtorek, 28 października 2008

Kepler raz jeszcze."Badając obce światy, zaspokajamy nie tylko swoją ciekawość i głód eksploracji, nie tylko zaczynamy lepiej pojmować miejsce człowieka we Wszechświecie. Przede wszystkim zdobywamy niezwykle istotne dane o mechanizmach, które rządzą ewolucją planet, a więc i Ziemi. Ta wiedza jest niesłychanie ważna, bo jeszcze bardzo długo będziemy uzależnieni od naszej rodzimej planety."

Jarosław Chrostowski, Wiedza i Życie, nr. specjalny 1/2008

"Odkrycia planet, a także odkrycia kosmologiczne, uświadamiają nam, że jesteśmy częścią Wszechświata. Traktowanie Wszechświata jako ciekawostki jest olbrzymim błędem. Podobnie żyjąc w znajomym otoczeniu, na które składa się nasze miasto, nasz ogródek i sąsiedzi, nie możemy ich ignorować, bo doprowadzi nas to do olbrzymich niewygód w naszym życiu. W nauce napotykamy się na ten sam problem, tylko w znacznie większej skali. Jestem pewien, że na dalszą metę przyszłość ludzkości zależy od tego, na ile zrozumiemy Wszechświat i naszą w nim rolę"
Aleksander Wolszczan
Myślę, że te dwie wypowiedzi trafiają w sedno. Misja Keplera jest kolejnym krokiem na drodze, którą podążali Kopernik, Galileusz, Newton, Wolszczan i wielu, wielu innych. Czy droga ta doprowadzi nas do lepszego poznania naszego miejsca we Wszechświecie - tego do końca nie jestem pewien. Uważam jednak, że należy nią podążać. Jedyną bowiem alternatywą dla eksploracji jest stagnacja.
Pozdrawiam tych, którzy być może kiedyś będą czytali te słowa.
www.djkupras.blogspot.com

Tekst powyżej wpisałem do pola tekstowego formularza, gdzie można odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego uważasz że misja Kepler jest ważna?". Kopia płyty, która poleci z Keplerem ma się znaleźć podobno w Smithsonian Institution’s National Air and Space Museum. Ciekawe, czy kiedyś ktoś będzie przeglądał jej zawartość? Tak czy inaczej, zapobiegliwie umieściłem w tekście również adres tego bloga. Certyfikaty można przeglądać posługując się konstrukcją: http://namesinspace.seti.org/launch/send_cert?serial=48849 i zmieniając w niej numer znajdujący się na końcu.

Brak komentarzy: