poniedziałek, 20 października 2008

Liczenie gwiazd krok po kroku: 1. Jak znaleźć gwiazdozbiór Łabędzia.

Grafika powyżej pochodzi ze Stellarium i przedstawia lokalizację Łabędzia, głównego bohatera tegorocznej kampanii Great World Wide Star Count. Znalezienie go jest proste. Poniżej zamieszczam swobodne tłumaczenie wskazówek zawartych na stronie GWWSC.
Jeżeli wyjdziemy na zewnątrz mniej więcej godzinę po zachodzie Słońca i popatrzymy dokładnie w górę, zobaczymy trzy bardzo jasne gwiazdy, które tworzą tzw. Trójkąt Letni. Ta z nich, która znajduje się najbliżej punktu znajdującego się dokładnie nad nami (czyli zenitu) to Deneb, który znajduje się w ogonie Łabędzia.
Ilustracja poniżej przedstawia wspomniany obszar nieba w trzech różnych wersjach:
Po lewej stronie znajduje się widok gwiazd w przeciętnych warunkach. Na środkowym rysunku naniesiono Łabędzia. Ilustracja po prawej pokazuje położenie tzw. Krzyża Północy.
Kolejna ilustracja przedstawia mapkę nieba widocznego z półkuli północnej w październiku około godziny po zachodzie Słońca. Jej wersja do druku znajduje się na drugiej stronie PDF-u o którym pisałem tutaj. Jeżeli uniesiemy ją nad głowę tak, by naniesione kierunki odpowiadały wskazaniom kompasu, to widok nieba powinien się mniej więcej z nią pokrywać. Różnice mogą pojawić się w ilości widzianych gwiazd, co będzie zależne od tego, jak silne jest zanieczyszczenie światłem w miejscu prowadzenia obserwacji. Wystarczy teraz odnaleźć ten oto układ gwiazd:Myślę, że to powinno wystarczać. Jeżeli jednak nie, to w tym poście są linki do innych map gwiazd.

Brak komentarzy: