wtorek, 21 października 2008

Liczenie gwiazd krok po kroku: 2. Karty magnitudo.

Skoro już wiemy, co obserwować pora powiedzieć jak to zrobić. Gdy odnajdziemy Łabędzia, należy porównać jego widok z wzorcami magnitudo (magnitude charts), jakie znajdują się na drugiej stronie pdf-u towarzyszącego Great World Wide Star Count. Grafika po lewej przedstawia reprodukcję tej strony. W ten sposób określimy magnitudo najsłabszej z widocznych gwiazd, co przyda nam się do wypełnienia raportu. Im silniejsze jest zanieczyszczenie światłem w miejscu gdzie prowadzimy obserwacje, tym mniejsza jest wartość magnitudo obserwowanych gwiazd. Przypomnę jeszcze na szybko, że skala magnitudo została wynaleziona przez starożytnych Greków około 150 r. pne. Podzielili oni gwiazdy na sześć grup. Najjaskrawsze z nich znalazły się wgrupie oznaczonej numerem 1. Najsłabsze - w grupie o numerze 6. Wracając do wzorców magnitudo: ich powiększone wersje znajdują się na stronie Magnitude Charts. Poniżej zamieszczam jeden z nich: Przedstawia on Łabędzia w sytuacji, gdy widoczne są gwiazdy o jasności do 5 mag. Na koniec jeszcze dwie uwagi:
1. Jeżeli chcemy się przekonać, w jaki sposób zanieczyszczenie światłem wpływa na widoczność gwiazd, to na stronie Science-Interactive znajdziemy fajną animację flash z której pochodzi poniższa grafika: Manipulując widocznymi po lewej stronie suwakami możemy ustawić odpowiednio widok Łabędzia lub Strzelca dla różnych poziomów zanieczyszczenia nieba światłem.
2. Jeżeli chcemy potrenować naszą zdolność posługiwania się wzorcami magnitudo, to tutaj znajdziemy quiz: Naszym zadaniem jest w nim wybór tej opcji, która odpowiada jasności najsłabszych gwiazd w wyświetlonej grafice przedstawiającej Łabędzia.

Brak komentarzy: