środa, 29 października 2008

I jeszcze Kepler raz (tym razem po raz ostatni ... na razie).

Poniższa grafika przedstawia znany i lubiany na tym blogu gwiazdozbiór Łabędzia z naniesioną lokalizacją jednej z gwiazd, wokół której znajduje się planeta: Aby przywołać ten widok na żywo, wystarczy mieć zainstalowaną Celestię 1.5.1 i kliknąć ten link. Nie mogłem się powstrzymać, by nie porównać tej grafiki z grafiką z Orbitera: Ustawiłem w niej tym razem parametry wyświetlania gwiazd zgodnie ze wskazaniami Martina Schweigera: Count - 100000; Brightness - 1,5; Contrast - 1. Pomimo tego przy porównaniu Orbiter wypada cokolwiek blado. Dajmy mu zatem spokój wróćmy do Celestii. Jeżeli zechcemy się pobawić w szukanie egzoplanet, to pomocą może służyć Star Browser wywoływany z menu Navigation: Okienko to umożliwia wyświetlenie listy gwiazd według kryteriów: odległości (Nearest), jaskrawości (Brightnest) lub posiadania planet (With planets). Po wybraniu z listy interesującego nas obiektu możemy albo przyciskiem Center umieścić go w środku ekranu, albo przyciskiem Go To przenieść się w jego pobliże. Możemy też pobuszować po fikcyjnych systemach, wymaga to jednak wcześniejszej instalacji któregoś z nich. Poniżej zamieszczam screen ze strony poświęconej fikcyjnemu systemowi Ran: Jego autorem jest Runar Thorvaldsen, zaś pobrać możemy go stąd. Wracając jednak do misji Kepler - na stronach jej poświęconych, jak zwykle w przypadku NASA znajdziemy sporo wartościowych materiałów edukacyjnych. Oto niektóre z nich:
1. Kepler exoplanet transit hunt - link: Jest to symulacja pozwalająca prześledzić cały proces obliczeń związanych z tranzytem planety na tle odległej gwiazdy.
2. Kepler star wheel - link - to z kolei obrotowa mapa nieba: Tym, co ją jednak różni od innych tego typu map jest naniesienie oznaczeń gwiazd posiadających planety oraz pola, które będzie obserwowała sonda Kepler.
3. Tracking Jupiter's Moons oraz Exoplanet Transits - link - materiały te uczą wyznaczania parametrów księżyców Jowisza oraz egzoplanet w oparciu o analizę zdjęć teleskopowych przy pomocy programu Hou IP 2.0. Po prawej stronie zamieściłem fragment strony z PDF-u poświęconego księżycom Jowisza.
Wracając do Hou IP - program ten, w wersji trial (30dni) jest do pobrania stąd. Nie próbowałem się nim bawić, wydaje się jednak ciekawy choćby dlatego że umożliwia pracę z plikami zapisanymi w formacie FITS.
4. Models and SimulationsKepler Mission - link. Strona ta zawiera odnośniki do symulacji i modeli powiązanych w różny sposób z misją Kepler. Znaleźć tam można m.in: kartonowy model sondy, instrukcje jak wykonać modele układu planetarnego z klocków Lego, interaktywne animacje Flash pozwalające pobawić się w naukowca poszukującego egzoplanet.
To na razie wszystko. Jeszcze tylko linki do poprzednich "keplerowych" postów: Kepler raz jeszcze. oraz Wyślij swe imię w kosmos: Kepler.

Brak komentarzy: