niedziela, 19 października 2008

Rok Astronomii 2009: Coś się ruszyło.

Od pewnego czasu wpisując adres http://www.astronomia2009.pl można obejrzeć polską wersję trailera poświęconego obchodom Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. To fajnie. Myślę, że koło marca przyszłego roku powinien ukazać się program obchodów tego roku w Polsce;))
Tymczasem jutro rozpoczyna się Great World Wide Star Count 2008. Wszyscy zainteresowani tą akcją (a nie sądzę, że w Polsce będzie ich wielu) mogą się z nią zapoznać albo odwiedzając poświęconą jej witrynę, albo pobierając z tej strony angielski pdf, w którym krok po kroku opisano jak przeprowadzić obserwacje. Reprodukcję jego okładki zamieszczam po lewej stronie.
Jak wypadnie Great World Wide Star Count w tym roku dowiemy się niebawem. Wypada natomiast wspomnieć, że w przyszłym roku kampania ta będzie jednym z elementów projektu Dark Skies Awareness (Świadomość Ciemnego Nieba). Jest to jeden z projektów określanych w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 mianem "cornerstone" - co w wolnym tłumaczeniu oznacza "kamień węgielny". Głównym celem Dark Skies Awareness jest podniesienie ogólnej świadomości problemu, jakim jest zanieczyszczenie świetlne (light pollution). Na stronie Dark Skies Awareness znajduje się również lista osób zaangażowanych w ten projekt. Znajdują się na niej również Polacy: Julia Romanowska i Tomasz Wierzchowski. Julię i Tomka miałem możliwość poznać przy okazji zjazdu astronomicznego Multiastro 2008 w którym uczestniczyłem razem z synem w tym roku. Oboje są związani ze Stowarzyszeniem Polaris prowadzącycm w ramach swej działalności program ochrony ciemnego nieba.

Brak komentarzy: