środa, 22 października 2008

Liczenie gwiazd krok po kroku: 3. Miejsce i czas obserwacji.

To będzie krótki post. Jeżeli chodzi o czas obserwacji, to ma się ona odbyć pomiędzy 20 października a 3 listopada b.r. co najmniej godzinę po zachodzie Słońca. Organizatorzy akcji doradzają, by nastąpiło to pomiędzy 19 a 21 czasu lokalnego. Jakich narzędzi można użyć do wyznaczania godziny zachodu Słońca pisałem w jednym z postów poświeconych Globe at Night.
Jeżeli chodzi o miejsce obserwacji, to może być ono dowolne - oczywiście takie, gdzie widać niebo. Istotne jest, byśmy byli w stanie ustalić dla tego miejsca jego długość i szerokość geograficzną. Można tego dokonać w następujący sposób:
1. Posługując się odbiornikiem GPS.
2. Wyznaczając miejsce obserwacji przy pomocy narzędzia Geocoder znajdującego się tutaj: Myślę, że powyższa grafika jasno pokazuje jak go używać. Wystarczy wprowadzić nazwę miejsca, które szukamy, kliknąć przycisk Geocode, i jest.
3. Posługując się wskazówkami jakie zawarłem w poście Globe at Night - pierwszy krok.
4. Ostatni sposób na wyznaczenie długości i szerokości geograficznej miejsca obserwacji to posłużenie się mapami topograficznymi. Jak to się robi - nie próbowałem;) Niemniej wskazówki można odnaleźć pod adresami: www.nb.net/~resteele/newsites/find_log_lat.htm oraz www.lib.clemson.edu/GovDocs/maps/latlong.htm.
Na koniec jeszcze dwie sprawy: możemy dokonać obserwacji tyle, ile chcemy - organizatorzy Great World Wide Star Count proszą jednak by miejsca obserwacji były oddalone od siebie co najmniej o kilometr. Druga rzecz - bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie - wieczorową porą różnych ludzi można spotkać - miłych i tych mniej miłych. Warto uwzględnić ten szczegół wychodząc wieczorem na miasto.

Brak komentarzy: