wtorek, 22 września 2009

Jowiszowanie z Celestią.

Do Galaktycznego ZOO wrócimy w październiku, a tymczasem ...
Grafika powyżej przedstawia jeden z wybuchających wulkanów na Io. W tle Jowisz, na którego tarczy widać rzucany przez Io cień. Posługując się Celestią najlepiej jest poznawać Jowisza w towarzystwie Franka Gregorio. Poświęcił on tej planecie fragmenty Zewnętrznego Układu Słonecznego - Część 2 oraz Statków kosmicznych - Część 2. Znajdziemy tam nie tylko omówienie najważniejszych cech jowiszowego systemu, lecz również takie smaczki jak przykładowo widoczny poniżej Discovery: Obie grafiki pochodzą z poświęconej Podróżom galerii. Ponieważ jednak zdaję sobie sprawę, że nie każdemu chce się kupować ten pakiet bądź ściągać prawie 2GB danych wersji bezpłatnej, zapraszam do innej podróży, tym razem z Bobem Hegwood'em. Rozpoczynamy od pobrania zzipowanego archiwum znajdującego się tutaj: Rozpakowujemy teraz pobranego zipa do katalogu w którym mamy zainstalowaną Celestię: klikamy na archiwum prawym klawiszem myszy, wybieramy polecenie wyodrębnij wszystkie, wskazujemy katalog, w którym mamy zainstalowaną Celestię jako miejsce wyodrębnienia: Klikamy przycisk Dalej, na pytania o zamiany plików odpowiadamy klikając Tak na wszystkie. Po wypakowaniu archiwum uruchamiamy Celestię, wybieramy z menu Plik pozycję Otwórz skrypt, następnie wskazujemy skrypt JupiterTour.cel: Rozpocznie się prezentacja, którą w każdej chwili możemy zatrzymać spacją lub przerwać klawiszem Esc. Trwa ona około 10 minut. Część pochodzących z niej slajdów zamieszczam w albumie poniżej:
Bawiąc się tym skryptem uruchomiłem go w podstawowej konfiguracji Celestii 1.6 powstałej po instalacji programu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by skrypt uruchomić w innych konfiguracjach, chociażby powstałych po rozbudowie Celestii o dodatkowe tekstury. Warto poeksperymentować, gdyż wówczas dzięki temu możemy uzyskać wizualnie zupełnie nową jakość. Może to wprawdzie wymagać już pewnej znajomości języka skryptów, lecz jego składnia jest prosta i opisana w przystępnych tutorialach do których linki znajdziemy na tej stronie. Na koniec jeszcze chciałbym zachęcić do pobawienia się skryptem Shadowplay on Jupiter, którego autorem jest Marco Clunder. Pochodzi z niego poniższa grafika, przedstawiająca wzajemną grę cieni rzucanych przez Europę, Ganimedesa i Io: (cellink)
Instalacja tego skryptu jest analogiczna jak w przykładzie który opisałem. Wywołujemy go przez wybór z menu: Plik->Skrypty->Shadowplay_Jupiter.celx.
Na koniec jeszcze przypomnę, że przy pomocy Celestii możemy interpretować wykonane przez nas obserwacje, możemy również zabawy z nią łączyć z zabawami Orbiterem. W repozytorium Celestii znajdziemy praktycznie wszystko, co może nam się przydać do prezentacji związanych z historią jowiszowej eksploracji, poczynając od sond badających Jowisza, na komecie SL9 kończąc. Mnie osobiście najbardziej intrygują wirtualne tekstury, pozwalające uzyskać niezwykłe szczegóły powierzchni jowiszowych księżyców. Nie bawiłem się nimi jeszcze, gdyż ich instalacja jest troszkę skomplikowana, sądząc jednak po tej grafice: pozwalają one uzyskać rozdzielczości porównywalne z tymi, z jakimi wykonywały zdjęcia sondy badające system Jowisza. Na dzisiaj to chyba wszystko. Przypomnę tylko jeszcze, że temat rozbudowy Celestii poruszałem już w tekstach: Jak rozbudować Celestię? oraz Jak rozbudować Celestię (2) - Skrypty. Modelowy sposób wykorzystania Celestii w pracy z dzieciakami opisałem w tekście Proyecto Celestia.

Brak komentarzy: